Bartın ekonomisi ile ilgili bilmen gereken 5 şey!

 1.       Bartın ekonomisinde madencilik, Ormancılık turizm, tarım, gemi imalatı ve hizmet sektörü en önemli kalemleri tutar.

 2.       Kerestecilik ve ağaç işçiliğinin yaygın olduğu yörenin merkezi durumunda olan Bartın, eskiden aynı zamanda bir pazaryeriydi. Bartın Çayı'nın ağız kesiminde bulunan ve Güzelce adıyla anılan liman 19. yüzyılda oldukça işlekti. Bartın'daki tersanede 400 tona kadar yük taşıyabilen, fırtınaya dayanıklı gemiler yapılırdı. 20. yüzyılda buharlı gemi kullanımının yaygınlaşmasıyla Bartın'da tekne yapımcılığı geriledi.

3.       Bartın tarımında başlıca bitkisel ürünler mısır, buğday ve patatestir. Bartın Ovası 'nda önemli miktarda sebze ve meyve yetiştirilir. Sığır besiciliği ve tavukçuluk ilin en önemli hayvancılık etkinliğidir. Bartın kıyılarında balıkçılık da önem taşır, daha çok hamsi avlanır. Sık ormanlarla kaplı Bartın ve Ulus yörelerinde gelişen ilk sanayi dalı keresteciliktir.

4.       Amasra ilçesindeki taşkömürü yataklarında uzun bir süredir üretim yapılmaktadır. İlde sanayi Başlangıçta kereste fabrikalar ve un değirmenleri ile sınırlıydı. 1950 sonrasında konserve, çimento, un, bisküvi, tuğla ve kiremit fabrikaların kurulmasıyla sanayi gelişti. Özel yatırımların arttığı son yıllarda kâğıt torba ve kireç üreten, orman ürünlerini işleyen fabrikalarla tekne yapım yerleri de açılmıştır. Amasra'da yaygın olan, şimşirden hediyelik eşya yapımı yörenin ilginç el sanatları arasındadır.

 5.       Turizm Bartın ekonomisinin can damarlarından biridir. Zengin doğal ve tarihsel değerleriyle Amasra ilin turizm merkezlerinden biridir. Karadeniz kıyısındaki İnkumu gibi doğal plajlı, turistik tesisleri olan yerler de turizm açısından önem taşır. Ulus yöresindeki ormanlarda yaşayan geyikler ile karacalar için bir av koruma ve üretme alanı kurulmuştur.